Jak skutecznie łączyć marketing online i offline – praktyczne wskazówki

3 min. czytania
Angelika Święs
Jak skutecznie łączyć marketing online i offline – praktyczne wskazówki

W świecie marketingu, gdzie granica między rzeczywistością, a online jest krucha jak lód, jedno pozostaje niezmienne – Twoja marka potrzebuje obecności zarówno online jak i offline, aby maksymalizować zyski. Jeszcze tego nie robisz? Nie wiesz co tracisz. Podpowiemy Ci w tym artykule, od czego zacząć!

Ile tracisz nie mając spójnej komunikacji? 

Pierwszym krokiem do skutecznego połączenia marketingu online z offline jest spójna tożsamość Twojej marki. Co to oznacza w praktyce? Zadbaj, aby zarówno na materiałach drukowanych, jak i cyfrowych występował jednakowy schemat identyfikacji wizualnej. Zwróć uwagę na ton wypowiedzi oraz udostępniane treści, które wpływają na wiarygodność Twojej marki. Spójność przekazów pozwala budować rozpoznawalność marki i zwiększa zaufanie wśród klientów –  jeśli o to nie zadbasz, Twój odbiorca nie będzie wiedział kim jesteś. Jeśli chcesz połączyć marketing offline z online, musisz prezentować spójne wartości.

Wykorzystaj potencjał marketingu crossowego 

Przejdźmy do praktycznych wskazówek! Do połączenia działań online i offline, nieocenionym sprzymierzeńcem jest marketing crossowy. Pozwoli Ci on skrzyżować formę promocji online z offline. Jak? Przykładem może być konkurs online, w którym uczestnicy muszą odwiedzić sklep stacjonarny, aby zrealizować zadanie. Tego typu akcje nie tylko zwiększają zaangażowanie, ale także budują most między środowiskiem cyfrowym a fizycznym. Integracja kampanii marketingowych przynosi najlepsze wyniki, gdy działania online i offline wzajemnie się uzupełniają. Możesz też stworzyć kampanie, które zachęcają do interakcji między światem online a offline. Przykładowo, kody QR w materiałach drukowanych mogą kierować klientów do Twojej strony internetowej lub konkretnej oferty online.

Jak skutecznie pozyskać leady? 

Nawiązując do marketingu crossowego, możesz zorganizować konkurs w pełni stacjonarny. Jak zrobić to dobrze? Zachęć swoich odbiorców do wzięcia udziału w rywalizacji – niech będzie to konkurs, osadzony w tłocznym środowisku, w którym do wygrania będzie nagroda, która zachęci Twoich odbiorców do udziału. Może być to np. rower za 2000 tysiące złotych. Warunkiem wzięcia udziału w kompetencji niech będzie zostawienie danych osobowych w aplikacji. Załóżmy, że w naszym wyzywaniu wzięło udział 1000 osób podczas dużych targów. Takim oto sposobem mamy 1000 leadów za zawrtone 2 zł od sztuki.

Wykorzystaj wydarzenia offline do promocji online

Wydarzenia takie jak targi, konferencje czy spotkania networkingowe są doskonałą okazją do promocji Twojej obecności online. Zachęć uczestników do odwiedzenia Twojej strony internetowej, zapisania się na newsletter lub śledzenia profilu firmy w mediach społecznościowych. Możesz wykorzystać te wydarzenia do gromadzenia treści do wykorzystania w social mediach, np. zdjęć, wideo czy opinii uczestników.

Jak pomóc sukcesowi? Mierz i analizuj

Nie zapomnij o mierzeniu efektów swoich działań marketingowych, zarówno online, jak i offline. Używaj narzędzi analitycznych do śledzenia ruchu na stronie, konwersji oraz zaangażowania w mediach społecznościowych. W przypadku działań offline zbieraj feedback od klientów i monitoruj wzrost sprzedaży lub zwiększone zainteresowanie marką. Analiza tych danych pozwoli Ci zrozumieć, które elementy działają najlepiej, a  gdzie potrzebujesz dalszej optymalizacji.

wróć do listy wpisów
Meta znaczniki w SEO — czym są i dlatego nie możesz o nich zapomnieć

O autorze: Angelika Święs

Ojej, wydaje mi się, że autor poniższych tekstów zapomniał ustawić opisu. Nie przejmuj się tym i czytaj wpisy!