Dlaczego strona internetowa otwiera się wolno?

3 min. czytania
Marcin Depa
Dlaczego strona internetowa otwiera się wolno?

Szybkość ładowania strony internetowej jest niezwykle ważnym czynnikiem pozycjonowania witryny pod kątem SEO. Długi czas wczytywania strony sprawia, że użytkownik nie podejmuje żadnej interakcji z witryną i opuszcza ją. Dobrze zoptymalizowane strony internetowe wczytują się maksymalnie dwie sekundy. Zastanawiasz się, dlaczego strona długo się ładuje? Optymalizacja stron internetowych, to proces, który sprawi, że Twoja witryna zacznie pozycjonować się wyżej, a dzięki temu artykułowi – dowiesz się, jak zrobić to w szybki sposób.

Jak poprawić szybkość wczytywania strony internetowej?

Na szybkość ładowania strony internetowej składa się wiele czynników jak, chociażby słabe łącze internetowe czy wolny sprzęt. Ważnym czynnikiem jest również to, na jakim serwerze jest postawiona witryna – im szybszy, tym strona ładuje się krócej. W tym artykule przedstawię Ci sposoby, aby przyśpieszyć wczytywanie Twojej witryny.

Optymalizacja grafik i zdjęć na stronie

Wysokiej jakości grafiki i zdjęcia na stronie internetowej, są głównym czynnikiem, który powoduje, że strona wczytuje się wolno. Aby zoptymalizować grafiki, należy dostosować ich rozdzielczość do tej, w której są wyświetlane na stronie. Jeżeli posiadasz zdjęcie o rozdzielczości 1920×1080, a na stronie jest ono wyświetlane w mniejszej rozdzielczości – dostosuj jego wymiary, do tych które są określone w kodzie strony w parametrach height i width.

Dzięki dostępnym programom graficznym np.: Adobe Photoshop możesz obniżyć jakość zdjęć do poziomu 70, który sprawia, że waga zdjęć się zmniejsza, ale ich wygląd dalej pozostaje na dobrym poziomie.

Do zmniejszenia wagi zdjęcia znacząco przyczynia się również zmiana jego formatu z JPG/PNG na WebP. Sprawia to też, że grafiki można pobierać znacznie szybciej, zużywając mniej danych. Jeżeli korzystasz z WordPressa, to możesz użyć jednej z dostępnych wtyczek, która zrobi to za Ciebie np.: Smush.

Przydatne jest również skorzystanie z tzw. lazy loading, czyli opóźniania ładowania grafik, do momentu aż będą widoczne na stronie.

Optymalizacja ładowania Javascript i CSS

Obecne strony internetowe posiadają wiele skryptów Javascript i plików CSS, które sprawiają, że witryna nabiera wielu nowych funkcjonalności, ale także – dłużej się wczytuje. Generuje to większą ilość zapytań do serwera, a tym samym powoduje, że czas ładowania strony internetowej jest dłuższy. Pliki Javascript i CSS często zawierają dużą ilość białych znaków i komentarzy, która zwiększa ich rozmiar. W internecie istnieje wiele programów, które automatycznie zoptymalizują takie pliki np.: http://koala-app.com/. Dzięki minifikacji kodu, rozmiar plików znacznie się zmniejszy, a strona internetowa zacznie wczytywać się szybciej.

Witryny często korzystają z tzw. frameworków, które przyśpieszają proces tworzenia stron internetowych. Korzystanie z nich ma też swoje wady – generują one pliki Javascript i CSS zawierające fragmenty kodu, który nie jest wykorzystywany. Często zdarza się również, że dany plik w całości nie jest używany przed stronę i niepotrzebnie spowalnia jej wczytywanie. Dzięki narzędziu „Coverage” w Chrome DevTools możemy znaleźć nieużywane pliki oraz fragmenty kodu, które możemy usunąć – to również przyczyni się do zredukowania ich rozmiaru i przyśpieszenia wczytywania strony.

Co to jest CDN i jak może przyśpieszyć ładowanie strony?

Content Delivery Network czyli tzw. CDN to usługa, dzięki której zasoby strony internetowej są ulokowane w grupie serwerów, rozsianej po całym świecie. Zastanawiasz się, w jaki sposób przyśpiesza to wczytywanie strony? Dzięki skorzystaniu z tej usługi zawartość strony internetowej pobierana jest z serwera, znajdującego się najbliżej lokalizacji użytkownika, co znacząco przyśpiesza ładowanie witryny. Wiele dostawców CDN oferuje swoje usługi zupełnie za darmo, co tym bardziej zachęca do skorzystania z tej usługi.

ROXart – agencja reklamowa Wrocław

Podsumowanie

Dzięki temu artykułowi już wiesz, jak przyśpieszyć swoją stronę internetową. Taka optymalizacja sprawi, że zmniejszy się współczynnik odrzuceń witryny i zacznie się ona pozycjonować jeszcze wyżej w wyszukiwarce. Wiele z przedstawionych wyżej sposobów, możesz wdrożyć sam na stronie lub poprosić specjalistę, który się tym zajmie.

wróć do listy wpisów
Meta znaczniki w SEO — czym są i dlatego nie możesz o nich zapomnieć

O autorze: Administrator Strony

Konto Administratora Strony