Genialny real time marketing zainspirowany… zniszczoną pracą Banksy’ego

Magdalena Miler
Genialny real time marketing zainspirowany… zniszczoną pracą Banksy’ego

Czym jest marketing czasu rzeczywistego? To szybka i trafna reakcja marketingowa na nagłą i niezaplanowaną sytuację. To idealna droga, żeby zrobić virala. Przykłady real time marketingu zaprezentujemy na przykładzie „Dziewczynki z balonikiem”, zniszczonego (na razie połowicznie) obrazu Banksy’ego.

Nikt nie mógł przewidzieć, że wystawiona na aukcję praca słynnego i tajemniczego grafficiarza, Banksy’ego, ulegnie autodestrukcji kilka sekund po zlicytowaniu jej za niebagatelne milion funtów. Artysta umieścił w ramie obrazu niszczarkę, która przerobiła jego dzieło na… paseczki. To nie pierwsza sytuacja, kiedy artysta gra na nosie ceniącym jego sztukę snobom – kiedyś jego prace były sprzedawane na targu za grosze.

Koniec historii „Dziewczynki z balonikiem” jest równie ciekawy jak cała akcja – wartość pracy artysty wzrosła za sprawą medialnego szumu i dostała nowy tytuł – „Miłość jest w koszu”.

Miłość może i jest w koszu, ale za to akcja rozgrzała real time marketing do czerwoności.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

. „The urge to destroy is also a creative urge” – Picasso

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

Co to jest real time marketing?

Marketing czasu rzeczywistego to wykorzystanie refleksu i marketingowego sprytu w odpowiedzi na komentowane przez świat wydarzenie. Prekursorem w tej dziedzinie była firma Oreo, która w zaskakująco szybkim tempie skomentowała awarię elektryczności podczas podczas Super Bowl w 2013 roku. Humorystyczną grafikę z ciasteczkiem otoczonym ciemnością i nawiązaniem do wydarzenia w ciągu kilkunastu godzin udostępniło 15 tysięcy osób.

Real time marketing to nic innego jak strategia marketingowa opierająca się na wydarzeniach bieżących, którymi w aktualnej chwili żyją internauci.

Świetnym przykładem marketingu czasu rzeczywistego jest to, co stało się po zniszczeniu obrazu Banksy’ego.

McDonal’s pociął ziemniaka na frytki.

Zainspirowana wydarzeniami Ikea, przypomniała, że sprzedaje złote ramki.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Klipp i vei for en bankers verdistigning! #IKEA #IKEAhacks #DIY

Post udostępniony przez IKEA Norge (@ikeanorge)

A o wodzie mineralnej Perrier z cytrynką już słyszeliście?

Marka odzieżowa Mazu Resortwear ostrzega, że ich produkty schodzą tak szybko, że możesz się nie załapać.

Czy inne dzieła sztuki w złotych ramach powinny czuć się zagrożone?

Na koniec jeszcze kilka słów o artyście buntowniku – Banksym. Do dzisiaj nie wiadomo, kto kryje się pod czarnym kapturem dzierżąc w ręce puszkę ze sprejem. W zeszłym roku padło podejrzenie na członka zespołu Massive Attack – Roberta Del Naja. Jeśli interesuje Was temat równie znanego, co tajemniczego graficiarza odsyłamy Was do filmu dokumentalnego „Wyjście przez sklep z pamiątkami”.

wróć do listy wpisów
Meta znaczniki w SEO — czym są i dlatego nie możesz o nich zapomnieć

O autorze: Administrator Strony

Konto Administratora Strony