Sukces contentu video zaczyna się na długo przed publikacją. 5 rzeczy, które warto zrobić, zanim zaczniesz nagrywać

4 min. czytania
Karina Więcławska
Sukces contentu video zaczyna się na długo przed publikacją. 5 rzeczy, które warto zrobić, zanim zaczniesz nagrywać

W Twojej głowie pojawia się genialny pomysł, sięgasz po telefon, klikasz start przy opcji nagrywania… i nagle nie wiesz, co powiedzieć, jąkasz się i plączesz we własnych myślach. Jeśli kiedykolwiek próbowałeś nagrywać content video dla swojej marki lub klienta, na pewno bardzo dobrze znasz tę sytuację. Przyczyna jest jedna – nie przygotowałeś się do tego. Co zrobić, aby szybciej kręcić reelsy, które będą sprzedawać? Zastosuj w praktyce te 5 punktów, na których bazują najbardziej wpływowe marki na rynku.

1. Określ cel

Kiedy ustalasz trasę podróży, najpierw ustalasz cel, do którego masz dotrzeć. Tak samo jest w przypadku nagrywania contentu video. Zanim zaczniesz nagrywać jakikolwiek filmik, w pierwszej kolejności powinieneś zadać sobie pytanie, po co w ogóle to robisz.

Ma bawić, edukować, inspirować, a może sprzedawać Twój produkt lub usługę? Określenie celu nagrania jest bardzo ważne, jeśli za pomocą materiałów wideo chcesz przeprowadzić klienta przez lejek sprzedażowy.

Spontaniczne, memiczne rolki generują dużo wyświetleń – w końcu kto nie lubi oglądać filmików ze śmiesznymi kotami? Ale czy gwarantują sprzedaż lub zdobycie leada? Niekoniecznie. Dlatego, zanim zaczniesz nagrywać video, dobrze przemyśl, jaki efekt ma przynieść.

2. Ustal, do kogo mówisz

Samo określenie miejsca docelowego nie wystarczy. Musisz także poznać grupę docelową, czyli to, do kogo mówisz. Bez poznania swoich odbiorców możesz być pewny, że Twój filmik nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Czy słowa kierujesz do przedsiębiorcy, dla którego ważne są wyniki biznesowe? Czy do młodej mamy, której zależy na zdrowiu swojego dziecka? A może do zbuntowanego nastolatka, który szuka formy ekspresji? Niezależnie od tego, kto jest w kręgu Twoich zainteresowań, zadbaj o to, by “rel” nasunęło im się na usta (a raczej na klawiaturę). Jak to osiągnąć? Odwołaj się do potrzeb, problemów i pragnień potencjalnych klientów, by następnie oprzeć na nich swój przekaz.

3. Przygotuj scenariusz

W Hollywood nikt nie zaczyna kręcić filmu bez skrupulatnie przygotowanego scenariusza. Ty też nie powinieneś, nawet jeśli tylko nagrywasz filmik do reklamy swojego produktu, a nie kolejną część Star Warsów. Dlaczego? A po to, by uniknąć chaotycznych wypowiedzi lub niemiłej niespodzianki podczas montażu, gdy okaże się, że zapomniałeś powiedzieć o najważniejszej kwestii, np. kodzie rabatowym.

Jeśli masz trudności z zapamiętaniem tekstu lub skierowany w Twoją stronę obiektyw kamery odbiera Ci pewność siebie, skorzystaj z promptera. Dzięki niemu nie tylko płynnie wypowiesz wszystkie zdania według scenariusza, ale także skupisz się na tekście, który masz powiedzieć, a nie ludźmi dookoła. Patent przetestowałam na sobie i polecam – działa!

Wolisz działać na spontanie? W takim razie zamiast szczegółowego scenariusza przygotuj listę z kilkoma punktami, w których zbierzesz kwestie, o których masz powiedzieć. Taka ściąga również zagwarantuje Ci, że o niczym nie zapomnisz.

4. Przemyśl kadry

Wiesz już, co chcesz powiedzieć i do kogo – czas przejść do realizacji pomysłu. Nie myśl, że wystarczy wyjąć telefon i zacząć nagrywać w przypadkowym miejscu. Znajdź lokalizację, która pozytywnie wpłynie na odbiór Twojego video, a nie od niego odstraszy. Jeśli nagrywasz w domu, upewnij się, że w tle nie ma bałaganu ani żadnych odciągających uwagę elementów. Zadbaj także o korzystne ustawienie względem światła, unikaj nagrywania na tle okna.

Planujesz nagrywki w miejscu publicznym? Najpierw upewnij się, że nie będzie z tym problemu. W tym celu polecam wybrać się w tę lokalizację kilka dni wcześniej. Podczas takich oględzin zbadaj, czy w wybranej lokalizacji nie jest zbyt głośno, czy nie ma dużego ruchu oraz jakie warunki świetlne panują o wybranej porze dnia. Taki spacer może przynieść również nowe pomysły, na które nie wpadniesz, wpatrując się w ekran komputera. Dlatego porozglądaj się dookoła i wstępnie wyobraź sobie, gdzie nagrasz poszczególne kadry.

5. Zaplanuj przejścia

Do swoich nagrań chcesz wykorzystać viralowy trend? Aby osiągnąć taki efekt jak internetowi guru od social media, dobrze zaplanuj ujęcia pod kątem przejść, aby potem nie rozczarować się efektami. Zobacz, z jakich kadrów składają się filmiki innych osób. A może ktoś z nich udostępnia tutorial, w których tłumaczy, co należy nagrać, aby osiągnąć najlepszy efekt? Na podstawie inspiracji rozpisz poszczególne ujęcia i dopiero wtedy chwyć za telefon lub kamerę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że gdy przejdziesz do montażu nagranego materiału, nic Cię nie zaskoczy.

Jak widać, nagrywanie nie jest wyłącznie kwestią włączenia kamery i improwizacji, ale precyzyjnego przygotowania. Z tego powodu nie spiesz się i poświęć trochę czasu na planowanie strategii, a zobaczysz, że Twoje reelsy zdobędą uwagę klientów. Wszystkie powyższe punkty już masz odhaczone? W takim razie… AKCJA!

wróć do listy wpisów
Meta znaczniki w SEO — czym są i dlatego nie możesz o nich zapomnieć

O autorze: Karina Więcławska

Specjalistka ds. content marketingu, która słowem maluje obrazy, a fotografią opowiada historie. ✍️📸