Agencja Reklamowa Rzeszów

 • ul. Kolejowa 1, 35-073 Rzeszów
 • biuro@roxart.pl
 • +48 517 398 997
< POWRÓT

Autor: Magdalena Miler

sprzedaż |  content marketing |  marketing | 

Co to jest optymalizacja konwersji i dlaczego jej potrzebujesz?

18 lipca 2018 by Magdalena Miler

Co to jest optymalizacja konwersji i dlaczego jej potrzebujesz?

Dla internauty internet to nieskończone miejsce zdobywania informacji, robienia zakupów i zmawiania usług. Dla przedsiębiorcy to niekończące się możliwości reklamy, jednak bez fachowej pomocy albo konkretnej wiedzy te nieograniczone możliwości stają się tak odległe, że aż nieosiągalne. Sekret tkwi w optymalizacji konwersji.

Co to jest optymalizacja konwersji?

W kontekście strony internetowej pod podjęciem konwersji kryją się wszystkie czynności, których pożąda właściciel witryny, a wykona je internauta. Posłużmy się przykładem – może to być dokonanie zakupu, zamówienie usługi, pozostawienie danych kontaktowych, obejrzenie wideo, wysłanie zapytania, czy przeczytanie kilku artykułów i zwiększenie wyświetlalności strony.

Konwersja przyjmuje różną postać w zależności od założenia, które realizuje strona internetowa. Różnicuje ją cel, który ma przed sobą witryna – inny będzie mieć sklep z obuwiem sportowym, strona oferująca pożyczki, a jeszcze inny szkoła kursów.

Zobacz: Dlaczego kobieta gotuje w domu, mężczyzna w restauracji, a lody jemy tylko rzemieślnicze? Semiotyka w reklamie

Co to jest współczynnik konwersji?

Współczynnik konwersji funkcjonujący w branży pod terminem „Conversation Rate” jest wskaźnikiem pokazującym, czy nasza strona realizuje nasz cel.

Matematyczne podejście do tematu:
Współczynnik konwersji jest liczbą konwersji w przeliczeniu na liczbę odwiedzin strony. Można ją wyliczyć na podstawie wzoru.

Konwersja jest w pełni mierzalna, co jest ważną informacją dla wszystkich przedsiębiorców, dla których sukces zawsze można opisać liczbami.

Po co optymalizować współczynnik konwersji?

Conversion Rate Optimization – Optymalizacja współczynnika konwersji

Niestety, nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Co się dzieje w przypadku, gdy nasi użytkownicy nie zachowują się tak, jakbyśmy tego chcieli i nie realizujemy wyznaczonego sobie celu? Za taki stan rzeczy może odpowiadać nasza strona internetowa.

Optymalizacja konwersji jest procesem ciągłym sprowadzającym się do wprowadzania w witrynie takich zmian, które mogą podnieść współczynnik konwersji i co za tym idzie realizować obrany przez nas cel.

Nawet mała zmiana na stronie, może mieć ogromny wpływ na zachowanie na niej internautów – przykładowo zmiana buttona Call to Action z koloru zielonego na czerwony może zwiększyć klikalność o kilkadziesiąt procent.

Więcej o wpływie kolorów na nasze decyzje zakupowe dowiecie się z: Kolor, w który klikniesz. Kolor, który kupisz

O czym należy pamiętać decydując się na optymalizację współczynnika konwersji? Pieniądze, które zainwestujemy w proces, przynoszą nam zysk, przy jednoczesnym spadku kosztu pozyskiwania klienta.

Jak wygląda optymalizacja konwersji?

Optymalizacja konwersji sprowadza się do dokładnego testowania elementów np. zmieniamy kolor buttona Call to Action i na bieżąco kontrolujemy, jak zmienia on zachowanie użytkowników na stronie. Nie mamy żadnych ograniczeń co do liczby testów, możemy zatem przeprowadzać optymalizację aż do skutku, którym będzie osiągnięcie przyjętego celu. Testować możemy każdy z elementów budujących naszą stronę – treść i wizualną postać nagłówków, kolory buttonów, bannerów, ich proporcje, długość formularza itd.

Jednak w testowaniu elementów należy zachować rozsądek i posłużyć się doświadczeniem w temacie. Profesjonaliści nie tylko wiedzą, które elementy zmienić w pierwszej kolejności, ale i pomagają sobie w pracy specjalnymi narzędziami pomagającymi prześledzić zachowanie internauty na stronie.

Metody optymalizacji konwersji

Optymalizować możemy każdy element na naszej stronie, dlatego nie istnieje jedna, ograniczona liczba metod, które pomogą naszej witrynie w osiąganiu przypisanego do niej celu, ale możemy opisać sposoby, które konwertują.

1. Liczby

Lubi je nie tylko Twój szef, ale i użytkownicy. To właśnie z ich pomocą najszybciej przyciągamy uwagę internauty. Zobacz, jak zmieni się zachowanie internauty, gdy dowie się, że jest dzisiaj 3212 osobą robiącą u Ciebie zakupy albo czy zostawi do siebie numer, jeśli obiecasz, że skontaktujesz się z nim za 134 sekundy.

2. Recenzje

Żyjemy w czasach wystawiania opinii. Recenzja ma ogromną moc przyciągającą i zniechęcającą, dlatego warto publikować na stronie komentarze użytkowników. Warunek jest jeden, Twoi klienci, muszą być zadowoleni z Twoich usług. Negatywne komentarze w porównaniu do pozytywnych mają wprost odwrotną moc przyciągania.

3. Popraw szybkość ładowania strony

Traktuj klientów tak, jakbyś sam chciał być traktowany. A co robisz, gdy kolejne sekundy mijają, a strona się nie załadowała? Każde 4 sekundy to zwiększone o 25% prawdopodobieństwo, że użytkownik wyłączy Twoją stronę.

Zobacz: Neuromarketing, czyli całkowicie podświadome robienie zakupów

4. Zwracasz się zawsze do jednej, konkretnej osoby

Czyli do swojego klienta. Treści muszą być spersonalizowane, konsument musi wiedzieć, że oferta jest dla niego. Najprostszym zabiegiem jest zwracanie się z pomocą treści do internauty – „zoptymalizujemy treść na Twojej stronie”.

5. Baw się słowem, kolorem i układem

Zamiast klasycznego „skontaktuj się z nami” spróbuj zmienić treść Call to Action. Dodatkowo zmieniaj kolor buttona i rejestruj, jak wpływa on na zachowanie internauty. Tak samo możesz eksperymentować z układem strony. Strona internetowa powinna być intuicyjna i prosta, jeśli internauta gubi się na niej, po chwili nie będzie po nim śladu.

6. Skróć formularz

Wypełniając nigdy niekończący się formularz zgłoszeniowy czujesz się gorzej jak na przesłuchaniu, które fundowali Ci rodzice w wieku dojrzewania, gdy spóźniłeś się do domu. Co gorsza, tutaj obnażenia się z tożsamości wymaga ktoś, kogo nie znasz i nie widzisz, dlatego okienko nakłaniające do pozostawienia danych powinno być jak najprostsze i najkrótsze.

Liczba metod optymalizacji współczynnika konwersji jest naprawdę długa, o ile w ogóle można mówić o jej skończoności. Zapamiętaj, że współczynnik konwersji jest wskaźnikiem obrazujących w liczbach efektywność Twojej strony oraz fakt, że możesz na niego wpłynąć swoim zachowaniem. Zmiany, które wprowadzisz odwdzięczą się takim zachowaniem internauty, które jest pożądane z punktu widzenia obranego przez Ciebie celu – sprzedanie produktu, usługi, treści itp. Metoda optymalizacji współczynnika konwersji zawsze wynika z celu, który ma realizować Twoja strona.

Skontaktuj się z nami:
Łukasz
Specjalista ds. #SKUTECZNEGO Marketingu

+48 516 463 911

Agencja Reklamowa Roxart Sp. z o.o.
ul. Kolejowa 1
35-073 Rzeszów

lub skorzystaj z formularza kontaktowego:

  Zobacz pozostałe wpisy

  < Powrót
  Roxart blog - Wolisz zjeść bekonowe lody czy płacić za założenie konta na fejsie? Social Special #5

  social media | 

  Wolisz zjeść bekonowe lody czy płacić za założenie konta na fejsie? Social Special #5

  2 września 2019 by Magdalena Miler

  Siema, siema. Jak tam wakacje i urlopy? W mediach społecznościowych - o dziwo - nie ma sezonu ogórkowego i gdy wszyscy...

  Roxart blog - Nie daj się zjeść słowom kluczowym! Jak uniknąć kanibalizacji fraz kluczowych?

  pozycjonowanie | strony internetowe | 

  Nie daj się zjeść słowom kluczowym! Jak uniknąć kanibalizacji fraz kluczowych?

  6 sierpnia 2019 by Magdalena Miler

  To słowo nie może kojarzyć się dobrze. "Kanibalizacja" - w jakimkolwiek kontekście nie zostałaby użyta, niesie ze...

  Roxart blog - PR – słowo-klucz, słowo-wytrych?

  reklama | 

  PR – słowo-klucz, słowo-wytrych?

  1 lipca 2014 by admin

  W polskich firmach coraz częściej mamy do czynienia z samodzielnymi stanowiskami dla tak zwanych PRowców, a studenci dziennikarstwa...

  Teraz Twoja kolej!

  Szukasz partnera, który zrealizuje projekt dla Twojej firmy.

  Zostaw nam swoje dane kontaktowe a nasz przedstawiciel skontaktuje się z TOBĄ!

  Zamawiam kontakt

  Świat skutecznej reklamy.

  Witaj w świecie agencji reklamowej ROXart, w którym skuteczne reklamy są najważniejsze.
  Reklama jest dla nas czymś więcej niż pracą, poświęcamy się jej bez reszty. Fascynuje nas fakt, że dobrze dobrane kolory i słowa potrafią potęgować sprzedaż.
  Nie pracujemy pięć dni w tygodniu po osiem godzin, w sumie nie pracujemy w ogóle. Tego czym się zajmujemy nie możemy nazwać pracą, jest to coś tak naturalnego jak oddychanie – nie myślimy działamy! Dlatego powierzając w nasze ręce tak istotną cześć swojego biznesu jaką jest niewątpliwie reklama możesz być spokojny, Twoje zlecenie trafiło do pasjonatów, którzy nie pozwolą Ci się zawieść. Techniki reklamy są niczym kolory farb w palecie malarza, używając jednego koloru ciężko jest namalować pejzaż. Aby przeprowadzić skuteczną akcję promocyjną musimy połączyć ze sobą dostępne metody reklamy i promocji. Niezależnie od tego czy sprzedajesz buty, wędliny czy samochody my wiemy jak zwiększyć Twoje udziały na rynku. Reklama w Internecie, prasie czy na bilbordach może być skuteczniejsza niż Ci się wydaje! Jednak żeby tak było, wszystko wcześniej musi zostać przemyślane i dokładnie zaplanowane. Nie ma ludzi na których reklamy nie działają, są tylko tacy, którzy tak sądzą. Wykorzystaj to! Skontaktuj się z naszą rzeszowską agencją reklamową i zobacz ile do tej pory straciłeś. Czas biegnie szybko, konkurencja nie śpi! Nie zastanawiaj się dłużej – zacznij wygrywać w wyścigu z konkurencją.

  Rzeszów to idealne miejsce dla Agencji reklamowej.

  Rzeszów to miasto innowacji i rozwoju. Stolica Podkarpacia nieustannie się rozwija, codziennie powstają tu nowe firmy, a duże przedsiębiorstwa otwierają swoje filie. Agencja reklamowa w Rzeszowie ma przed sobą ogromne możliwości rozwoju. Dlatego jest to miejsce dla nas!
  Zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt kampanii reklamowych dla firm z naszego miasta, wiele reklam wykonanych przez nas zdobi rzeszowskie budynki i drogi. Wykonujemy reklamy standardowe (wydruki wielkoformatowe, reklamy świetlne, poligrafię itp.), reklamy internetowe (strony www, landing pages, grafikę displayową) oraz całe kampanie łączące ze sobą wszystkie dostępne media.
  Jesteśmy w posiadaniu dużego budynku, w którym znajdują się nasze biura, studio fotograficzne, pracownia oraz garaż w którym aplikowane są folie na samochody. Z chęcią przyjmujemy klientów w naszej siedzibie, omawiając szczegóły współpracy przy aromatycznej kawie. Najważniejszy jest dla nas komfort naszych klientów, dlatego jesteśmy elastyczni. To Ty wybierasz preferowany rodzaj kontaktu z nami, może to być mail, telefon, wizyta w naszej lub Twojej siedzibie – niezależnie czy mieści się ona w Rzeszowie czy w innym mieście Polski. Zapraszamy do współpracy!